Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Anasayfa / Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Klinik Psikolog Jale Toptan

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB), ciddi bir travmatik olaya maruz kalan kişilerde görülen bir psikiyatrik rahatsızlıktır. Bu olaylar, savaş, cinsel saldırı, doğal afetler, kaza veya şiddet içeren bir dizi farklı durumu içerebilir. TSSB, genellikle olayın hemen ardından başlamaz, ancak semptomlar zaman içinde gelişebilir ve yıllarca devam edebilir.

TSSB semptomları, tekrarlayan, rahatsız edici anılar, kabuslar veya flaşbackler yaşama, sürekli olarak tehlikeye karşı aşırı hazır olma, yüksek düzeyde endişe, korku ve panik atakları, anksiyete ve depresyon hissi gibi bir dizi faktörü içerebilir. Kişiler ayrıca, travmatik olayı hatırlatan yerlerden, kişilerden veya durumlardan kaçınmaya çalışabilirler.

Bilişsel davranış terapisi (BDT), semptomları yönetmeye yardımcı olmak için kişinin düşünce ve davranışlarını yeniden yapılandırarak zihinsel sağlığını iyileştirmesine katkıda bulunabilir. Ayrıca, maruziyet terapisi, kişinin travmatik olayın unsurlarıyla yüzleşmesine ve bu olayı hatırlatan yerlere, kişilere veya durumlara maruz kalmasına dayalı bir terapi türüdür. Diğer terapi yöntemleri arasında göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme terapisi (EMDR) de bulunur.

Sonuç olarak, TSSB, ciddi bir travmatik olaya maruz kalan kişilerde görülen bir psikiyatrik rahatsızlıktır. Semptomlar, tekrarlayan anılar, kabuslar, sürekli tetikte olma, endişe, korku ve depresyon gibi çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Tedavi seçenekleri arasında psikoterapi, ilaç tedavisi ve alternatif terapiler bulunmaktadır.

Travma Sonrası Stres Danışmanlığı

Travma sonrası stresi aşmak için doğru adımı atın. Randevunuzu oluşturun ve destek alarak hayatınızı yeniden dengeleyin.

0530 730 32 66